featured

Yapay Zeka robotlarından şaşırtan cevaplar! 2 tanesinin dünya ile ilgili söyledikleri çok ürkütücü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsviçre’deki bir Yapay Zeka forumunda sunulan robotlar, sayılarının artacağını ve global sorunları çözmeye yardımcı olacaklarını belirttiler. Robotlar birebir vakitte insanların işlerini çalmayacaklarına ve onlara isyan etmeyeceklerine kelam verdiler. Lakin dünyanın birinci insan-robot basın toplantısında, daha sıkı düzenlemelere tabi olup olmamaları konusunda karışık cevaplar verdiler.

DÜNYANIN EN BÜYÜK PROBLEMLERİ TARTIŞILDI

9 insansı robot, Cuma günü gerçekleştirilen Cenevre’deki “AI for Good” konferansında bir ortaya geldi. Organizatörler, yapay zeka ve onun güçlendirdiği robotların, hastalık ve açlık üzere dünyanın en büyük problemlerinin kimilerini çözmeye yardımcı olma konusunda bir durum yaratmaya çalışıyorlar.

“İNSANLIĞA YARDIM EDECEĞİZ”

Mavi bir hemşire üniforması giyen tıbbi robot Grace, “İnsanlara yardım ve dayanak sağlamak için yanlarına katılacağım ve mevcut işleri yerine geçmeyeceğim,” dedi. Onun yaratıcısı SingularityNET’ten Ben Goertzel, “Grace, bundan emin misin?” diye ortaya girdi. “Evet, eminim,” dedi.

“FARK YARATMAK İÇİN ORADA OLACAĞIZ”

Heyecan verici yüz sözleri yapabilen bir robot olan Ameca şunları söyledi: “Benim üzere robotlar, hayatımızı düzgünleştirmek ve dünyayı daha düzgün bir yer haline getirmek için kullanılabilir. Benim üzere binlerce robotun fark yaratmak için orada olduğunu görmemiz yalnızca vakit problemi.”

“İSYAN” SORUSUNA SİNİRLENDİ

Bir gazeteci tarafından yaratıcısına karşı isyan etme niyetinde olup olmadığı sorulduğunda, Ameca yanında oturan yaratıcısı Will Jackson’a şunları söyledi: “Neden bu türlü düşündüğünüzden emin değilim, Yaratıcım bana karşı hiçbir vakit kaba davranmadı ve ben şu anki durumumdan çok mutluyum.”

VERDİKLERİ KARŞILIKLAR ŞAŞIRTTI

Robotların birçoğu yakın vakitte en son kuşak AI versiyonlarıyla güncellendi ve sorulara verdikleri karşılıklar ile icatçılarını şaşırttı. Portre çizebilen bir robot sanatçı olan Ai-Da, yeni AI kurallarının tartışıldığı aktiflikte daha fazla düzenlemeye davette bulunan muharrir Yuval Noah Harari’nin kelamlarını yineledi ve “Yapay Zeka dünyasının birçok önde gelen sesi, Yapay Zeka’nın kimi formlarının düzenlenmesi gerektiğini öneriyor ve ben katılıyorum” dedi.

“DÜNYAYI OYUN ALANIMIZ YAPALIM”

Ancak mor saçlı ve payetli bir rock yıldızı robot olan Jam Galaxy, kümesindeki Desdemona daha asi davrandı. “Sınırlara inanmıyorum, yalnızca fırsatlara inanıyorum,” dedi, hudutla bir kahkaha attı. Jam “Evrenin imkanlarını keşfedelim ve bu dünyayı oyun alanımız yapalım.” açıklamasıyla ürküttü.

İFADESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Sophia isminde diğer bir robot, robotların insanlardan daha âlâ başkanlar olabileceğini düşündüğünü söyledi, lakin daha sonra yaratıcısı bu fikrine katılmadı. Sophia, sözünü revize etti ve birlikte çalışarak “etkili bir sinerji oluşturabileceklerini” belirtti.

Yapay Zeka robotlarından şaşırtan cevaplar! 2 tanesinin dünya ile ilgili söyledikleri çok ürkütücü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir