featured

Yapay zekanın karanlık yüzü Dark Web tarafından eğitildi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üretken yapay zekalar her geçen gün artıyor. Beşerler tarafından öğrenmenin ne demek olduğu öğretilen bu yapılar daha sonrasında kendi kendilerine bilgi transferi sağlayarak tahsillerine devam ediyorlar. Bugüne kadar daima “iyi ve faydalı olan” yapay zekaları konuştuk. Pekala ya makus olanlar? Yapay zekanın karanlık yüzü Dark Web’de geliştirildi. İşte Dark Web tarafından eğitilen DarkBERT hakkında detaylar…

Dark Web öğrencisi yapay zeka DarkBERT!

DarkBERT isim itibariyle sahiden komik bir seçim. Lakin programın kendisi o kadarda samimi ve sevinçli değil. DarkBERT büsbütün Dark Web tarafından eğitilmiş bir yapay zeka. Yapay zekaların karanlık yüzünü temsil eden DarkBERT bu yapısı itibariyle internetin karanlık yüzünün de bir yansıması aslında.

İnterneti gerçek dünya ve ağın içindeki ağ olarak tanımlanan Dark Web’i de paralel cihan kabul etmek pekte yanlış sayılmaz. İnternet kullanıcıları için faydalı olarak tanımlanan ve geliştirilen yapay zekalar farklı istikamette eğitilmeleri halinde DarkBERT üzere berbat niyetli de olabiliyor. DarkBERT’in kabiliyetleri hakkında şu an net bilgiler yok.

Ancak Dark Web ve içerisindeki üyelerin yaptıkları işlere bakıldığında pekte pak olacağı söylenemez. Çalıntı kredi kartı bilgileri, insan pazarı, silah satışları vb. olaylar için kullanılabilir. Dahası Dark Web içerisinde yetiştirilen siyah şapkalı hackerlar için eğitici bir araç olarak ta kullanılabilir. Yani husus yapay zeka olduğundan işin ucu bucağı yok diyebiliriz.

Dark Web içerisindeki katmanlı olarak isimlendirilen yapıyı ele alırsak yapay zekanın da bu halde çalışması beklenen. Yani sizin ağ içerisindeki mevzumuza nazaran yapay zeka hizmet verecek. Belli katmanların muhakkak süreç sonları olabilir. DarkBERT’i olağan tarayıcı üzerinden deneyimlemekse imkansız.

Çünkü Dark Web kendini olağan ağlardan ve arama motorlarından soyutlamış bir alan. Dark Web içerisine girmenin tek yolu ise Tor vb. tarayıcılar kullanmak. Lakin bu da kâfi değil. Dark Web ağına birinci girişi sağlasanız da istediğiniz süreçleri yapabilmek için ağ içerisinde gereğince bilinir olmalısınız. Ayrıyeten Dark Web içerisinde çok sayıda dolandırıcı olduğunu da belirtmemiz gerekli.

Peki siz DarkBERT hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Yapay zekanın karanlık yüzü Dark Web tarafından eğitildi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir