featured

Yargıtay’dan Uber kararı: Taksi hizmetleri kullanılabilecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yargıtay, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinin Uber‘in XL araçlarla faaliyetlerinin kaldırılmasına, Uber‘in taşınabilir uygulama ve internet sitesi üzerinden taksi hizmetlerinin devam etmesine ait kararını onadı. İstanbul’da 2014’te kullanılmaya başlanan ve Türkiye’de 5 milyon kullanıcı tarafından hizmet alınan Uber‘le ilgili İstanbul’daki taksiciler ismine Birleşik Taksiciler Derneği, Sonlu Sorumlu Yeni Kuşak Taksiciler Taşıma ve İşletme Kooperatifi ile İstanbul Arabacılar Esnaf Odası yetkililerince, İstanbul 10, 11 ve 16. asliye ticaret mahkemelerinde, Uber‘e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye’den men edilmesi talepli “haksız rekabet” davası açıldı.

DOSYA İSTİNAFA TAŞINDI

Ticaret mahkemelerinde görülen bu davalarda, Uber‘in internet sitesine ve taşınabilir uygulamaya erişimle buralardan sunulan “Uber XL” isimli araçlarda hizmetin sunulmasının haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle engellenmesine karar verildi. Tarafların kelam konusu kararlara itirazı üzerine, evrak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 13. Hukuk Dairesi’nde (istinaf) ele alındı.

Yerel mahkemelerin kararını kaldırarak yine karar kuran istinaf, “Uber XL” isimli araçlarda hizmet sunulmasının haksız rekabet oluşturduğunu kıymetlendirdi. Bu araçlarla yapılan faaliyetlerin durdurulmasına karar veren istinaf, taşınabilir uygulama ve internet sitesi üzerinden Uber‘in taksi hizmetlerinin ise devamına hükmetti.

Tarafların karara itiraz etmesi üzerine, belgenin temyiz incelemesi Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından yapıldı. Yargıtay, lokal mahkemenin kararını kısmen kabul eden İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 13. Hukuk Dairesi’nin kararını onadı.

“TALEPLER KISMEN KABUL EDİLMİŞ VE ERİŞİM MAHZURU KALDIRILMIŞTIR”

Uber‘den yapılan açıklamada ise Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin Uber‘in Türkiye’deki hizmetinin devamına karar verdiği aktarıldı. Uber‘in 2014 ve 2019 ortasında Türkiye’de “UberXL (siyah minivanlar)” ve “UberTaksi” olmak üzere iki farklı eserle kullanıcılarına aracılık hizmeti verdiği belirtilen açıklamada, “2019’da nakliyat hizmetiyle ilgili gelen regülasyonlar sebebiyle UberXL hizmetini sona erdirmiştir. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi (ilk derece mahkemesi) 16 Ekim 2019’da Uber‘in bu iki hizmetinin de durdurulmasına karar vermiştir. Uber‘in bu kararı istinaf etmesi üzerine İstanbul 13. Bölge Adliye Mahkemesi 11 Aralık 2020’de Uber‘in istinaf taleplerini kısmen kabul ederek Uber‘e Türkiye’de uygulanan erişim pürüzünü kaldırmış ve taksi hizmetinin kullanıma açılması kararını vermiştir.” tabirleri kullanıldı.

9 VİLAYETTE KULLANILACAK

Açıklamada, Yargıtay’ın Uber‘in lehine olan kelam konusu bu kararı onadığı, kararın Uber açısından son derece olumlu olduğu, Uber uygulamasına yahut Uber taksi hizmetine rastgele bir engelleme getirilmediği kaydedildi. Yargıtay’ın bu kararla Uber’in Türkiye’deki taksi hizmetinin devamı için son kararı vermiş olduğu vurgulanan açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Uber, Türkiye’de faaliyete 2014’te başlamış ve kısa müddette hem İstanbullular hem de turistler tarafından ağır bir ilgiyle karşılanmıştır. Şu anda Türkiye’de toplam 9 kentte Uber taksi hizmeti ile faaliyet göstermektedir. Uber sarı taksi hizmeti İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Mersin, Kayseri ve Hatay’da, Uber sarı taksi ile birlikte turkuaz taksi, siyah taksi ve Uber kurye hizmetleri İstanbul’da faal olarak kullanılabilmektedir. 2022 boyunca 33 binin üzerinde taksi şoförü yarar elde etmek için Uber’i kullanırken, yıl boyunca uygulama, 25 milyon sefer araç çağırmak için kullanılmıştır. Uber uygulamasının Türkiye’deki toplam tekil kullanıcı indirme sayısı yeniden çoğunluğu İstanbul’da olmak üzere yaklaşık 6 milyona ulaşmıştır.”

Kaynak: AA / Mustafa Hatipoğlu – İktisat
Yargıtay’dan Uber kararı: Taksi hizmetleri kullanılabilecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir