Yatırım almanın en kolay yolu! – DAO nedir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zekanın gelişimiyle bir arada geliştiriciler ve yazılımcılar oyun dalını yükseltmeye devam ediyor. Bu dalın gerisinde yer alan, girişimcilere dayanak veren Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlar (DAO) yer alıyor. İçeriğimizde DAO nedir sorusunu cevapladık.

DAO nedir?

DAO terimini kısaca topluluk tarafından yönetilen ve merkezi bir otoriteye sahip olmayan oluşumlar olarak söz edilebilir. Kripto para meraklıları ve blockchain teknolojisi aracılığıyla tanınan hale geldi. Terim olarak DAO, token sahiplerinin bir varlığın idaresine kısmen katıldığı bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Fikir, birinci olarak 2016’da ortaya atıldı. Kripto para ünitelerinin merkezi olmamasından ilham alan bir küme Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlar (DAO) kavramını ortaya attı. DAO’nun çalışma biçimine bakacak olursak büyük ölçüde akıllı mukavelelere güvendiğini görebiliriz.

İlk DAO projesi ise tıpkı isimden gelen The DAO oldu. Christoph Jentzsch tarafından açık kaynak kodu yazıldı. Token satışıyla kendini fonlamayı planlayan oluşum, satın alanları projenin yatırımcısı olarak gördü. Proje, 150 milyon dolara denk gelen Ethereum yatırım alsa da hackerlar, bir açık yakalayarak sistemi çökertti.

Yatırım almanın en kolay yolu! – DAO nedir!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir