Yeni bir web sitesi için domain seçimi ve alan adı sorgulama

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni bir web sitesi kurarken güzel bir isim bulmak epey zordur, lakin kullanılabilir bir alan ismi bulmanız daha da zordur. Muhtemelen, bulduğunuz web sitesi domain fikirlerinin birçok daha evvelce alınmıştır. Pekala bu türlü bir durumda web siteniz için uygun bir domaini nasıl seçebilirsiniz?

Web Sitesi İçin Domain Neden Kıymetlidir?

Domain yani alan ismi web sitenizin değerli bir modülüdür. Bir domain yalnızca dünya çapındaki ağdaki adresiniz değil, çok daha fazlasını yapar:

1. Marka şuuru oluşturma

Tanınabilir bir alan ismine sahip olmak, marka bilinirliği oluşturmaya ve işletme kimliğinize katkıda bulunmaya yardımcı olabilir.

2. Birinci izlenim

Bir web sitesini başlattığınız an çabucak trafik almayabilirsiniz. Lakin, alan isminiz eksiksiz bir birinci izlenim bırakmanıza yardımcı olabilir.

3. Keşif

Alan isminizin hecelenmesi, söylenmesi ve yazılması kolay olmalıdır, aksi takdirde birçok kişi web sitenize girmeye çalışırken zorlanabilir.

Web sitenizin ismi ne kadar âlâ olursa, daha fazla trafik alabilir, insanları sitenizde tutabilir ve onları abonelere dönüştürebilirsiniz.

4. Müşteri güveni

Alan isimleri, çoklukla bir müşterinin işletmenizle birinci müsabakasıdır. Bu yüzden profesyonel ve akılda kalıcı bir alan ismine sahip olmak, markanızı güçlendirebilir ve müşterilerinizin itimadını artırabilir.

5. Profesyonel görünüm

Uygun ve tescilli bir alan ismi, ziyaretçiler için daha yasal ve profesyonel görünmenize yardımcı olabilir. İsletmeadi.wordpress.com üzere bir alt alan ismi kullanmanız da mümkündür, ama bu itibarınıza ziyan verebilir.

6. Markanız üzerinde kontrol

Hemen bir web sitesi oluşturmasanız bile işletme isminizi bir alan ismi olarak kaydetmek, müşterilerin başını karıştırmak yahut rakip eserler satmak için kullanılabilecek formda diğerlerinin onu kaydettirmesini önlemek açısından değerlidir.

Web Siteniz İçin En Yeterli Domaini Nasıl Seçersiniz?

Hâlâ mevcut olan mükemmel bir domain bulmak epeyce sıkıntı olduğu için size uygun bir alan ismini bulmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Gerçek Uzantıyı Seçin

Bir .com uzantısı bulamadıysanız, nişinize ve gaye kitlenize bağlı olarak, .com alan isimlerine birkaç alternatif kullanabilirsiniz. Bu noktada araştırmanızı yapın ve markanız için gerçek uzantıyı bulmak için farklı seçenekleri deneyin.

2. Kısa Tutun

Alan isimleri bir ila dört söz uzunluğunda olmalıdır. Daha uzun isimlerin hatırlanması zordur ve arama motorlarında daha düşük sıralarda yer alır. Bu yüzden altı söz hududunu aşmamanız önerilir.

3. Bir Alanı İsmi Oluşturucu Kullanın

Alan ismi oluşturucular mükemmel araçlardır. Tanımlayıcı sözcükleri ve fikirleri girdiğinizde, size alan ismi seçenekleri sunar. Şayet bu fikirlerden aklınıza yatan olursa, seçtiğiniz alan ismini kullanabilirsiniz.

3. Alan İsmi Geçmişini Araştırın

Sizin markanıza uymayan bahisler, şahıslar yahut inançlarla evvelce ilişkilendirilmiş bir alan ismi seçmeyin ve araştırmayı yapın. İsmin daha evvel hiç kullanılmadığından yahut daha evvel bedelleri sizinkiyle örtüşen bir markaya eşleşmediğinden emin olun.

4. Toplumsal Medya Hesaplarını Denetim Edin

Halihazırda alan isminiz, oburu tarafından kullanılan bir toplumsal medya hesabına sahipse, bu başarılı bir pazarlama için uygun değildir. Bu türlü bir durumda, bir toplumsal medya platformunda markanızın ismini arayan bireylerin başı karışabilir.

Bu nedenle, seçtiğiniz alan ismine sahip olan rastgele bir toplumsal medya hesabı olmadığından emin olun.

Diyelim ki beğendiğiniz bir isme kayıtlı rastgele bir toplumsal medya hesabı buldunuz. Sahibine DM atabilir ve hesabı satmaya istekli olup olmadıklarını sorabilirsiniz.

5. Öbür Bir Şirket Tarafından Ticari Marka Olarak Kaydedilen Her Şeyden Kaçının

Bir alan ismi satın almadan evvel biraz araştırma yapmanız çok değerlidir. Bir alan ismi kayıt edilmemiş olsa da, diğer bir şirket, ismi ileride kullanmak üzere yeniden de ticari marka haline getirebilir. Bu ticari marka ismi, işletmeniz için kullanırsanız, işletmenizi dava edebilirler.

6. Alan İsmi Sorgulama

Yukarıdaki tüm adımları uyguladıktan sonra seçeceğiniz alan isminin daha evvel kaydedilip kaydedilmediğini sorgulayın.

  • Alan ismi sorgulama için aşağıdaki linke tıklayın: https://www.atakdomain.com/domain-sorgulama
  • Açılacak sayfada “Domain Sorgulama” aracına belirlediğiniz alan ismini yazın ve “Sorgula” butonuna tıklayın.
  • “Domain Sorgulama” aracına, şirket isminizi girdiğinizi varsayalım. Şayet alan ismi müsaitlikse, bu isminin daha evvel kaydedilmediği manasına gelir.
  • Bu etapta belirlediğiniz alan ismini sepete ekleyerek ödeme sürecinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Bir Alan İsmi Uzantısı Kullanmalısınız?

.Com, alan isimleri için son standarttır. Lakin günümüzde mevcut olan pek çok diğer uzantı vardır. Ama tekrar de web siteniz için .com sürümüne bağlı kalmanız önerilir.

Neden mi?

Çünkü birden fazla kişinin bir alan ismi duyduğunda aklına gelen birinci uzantı .com’dur. Beşerler URL’nin tamamını görseler bile, sonuna otomatik olarak .com ekler. Bu yüzden farklı bir alan ismi kullanıyorsanız, çok fazla trafik kaybedebilirsiniz.

Web siteniz farklı bir lisanda olacaksa yahut sırf o ülkedeki insanlara hitap etmek istiyorsanız, ülkeye mahsus bir uzantı seçmeyi de düşünebilirsiniz. Bu, Türkiye için com.tr, Almanya için .de yahut İsveç için .se üzere bir uzantı olabilir.

Alan İsmi Nereye Kaydedilir?

Alan isminize karar verip sorgulama yaptıktan sonra bir kayıt şirketi kullanarak alan isminizi kaydettirmeniz gerekir. Bu noktada en düzgün fırsatları elde etmek için Atak Domain üzere tanınan alan ismi kayıt şirketlerini kullanabilirsiniz.

Alan isminiz için ödeme yaptığınızda, lisansınızın kapsadığı müddet boyunca alan isminiz size ilişkin olur.

Yeni bir web sitesi için domain seçimi ve alan adı sorgulama

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir