featured

Yeni dönem bugün resmen başladı! İkinci el araç, sıfır liste fiyatının üstünde satılamayacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İkinci el araçların, üretici yahut distribütör tarafından tavsiye edilen aktüel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan pazarlanamamasına ait kısıtlama, bugün uygulanmaya başlandı.

YIL SONUNA KADAR GEÇERLİ

Ticaret Bakanlığı, otomotiv kesimindeki stokçuluk, fahiş fiyat uygulamaları, spekülatif fiyat artışlarıyla çaba kapsamında son periyotta arka arda adımlar attı. Bakanlık, aldığı önlemlerin yanında kontrollerini de ağırlaştırdı. Ticaret Bakanlığı, 6 Temmuz’da İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yaparak, ikinci el araçların üretici yahut distribütör tarafından tavsiye edilen şimdiki satış fiyatının üzerinde fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama getirdi. Bugün prestijiyle yürürlüğe girecek bu uygulama, tüm gerçek ve hükmî şahısların ferdi ve ticari ilanlarını kapsayacak.

300 BİN LİRAYA KADAR CEZASI VAR

Düzenlemeye nazaran, bu kısıtlama kapsamında, tüm gerçek ve hukukî şahıslar, düzenlemeye ters ilan vermeleri halinde “ilan platformları” tarafından uyarılacak. Bu ihtara karşın kelam konusu kısıtlamaya alışılmamış olarak verilen ilanları verenlere ait bilgiler platform tarafından Bakanlığa iletilecek. Bu kapsamda, düzenlemeye ters her bir ilan “ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti” kabul edilerek, ilanları verenler hakkında ilan başına 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Bu nedenle, rastgele bir idari para cezasına maruz kalınmaması için, yeni yayınlanacak ve yayında olan taşıt ilanlarında fiyatın, tavsiye edilen şimdiki satış fiyatını geçmeyecek biçimde belirlenmesi değer taşıyor.

DENETİMLER SÜRECEK

Öte yandan, Bakanlık, 6 ay 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasının uygulama müddetini 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzatmış ve bu düzenlemeye muhalif taşıt satışlarına da kısıtlama getirmişti. Bu kapsamda, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki evrakıyla satış yapanların yanı sıra 2023 yılı içinde yetki evraksız en az 3 adet ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan tüm gerçek ve hukukî bireylerin 6 ay 6 bin kilometre düzenlemesine karşıt satışları noterlikler tarafından engellenmeye başlandı.

Bakanlık, 2023 yılı içinde yetki evrakı olmadan, 3’ten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan kişisel ve kurumsal satıcıları da tespit ederken, sayıları 4 bin 800 olan bu satıcılardan kelam konusu satışlara ait savunmaları talep edildi. Bu bireylere yönelik de gelecek devirde para cezaları gündeme gelebilecek. Bakanlık, hususa ait yaygın ve ağır kontrollere ülke genelinde devam edecek.

BAKAN BOLAT UYARMIŞTI

Ticaret Bakanı Ömer Bolat da vazifeye gelir gelmez otomotiv kesimi temsilcileriyle görüşmeler yaparak, hususa ait yeni tedbirler alınmasını sağlamıştı. Bolat, yaptığı açıklamada, ilan sitelerinin 15 Temmuz’dan itibaren sıfır araç fiyatından daha yüksek ikinci el fiyatı koymamaları konusunda uyarıldığını belirterek, birkaç hafta içerisinde kelam konusu piyasada istikrarı sağlayacaklarını, ellerinde öbür enstrümanlar da olduğunu, adım adım ilerlediklerini söylemişti.

Kaynak: AA / İktisat
Yeni dönem bugün resmen başladı! İkinci el araç, sıfır liste fiyatının üstünde satılamayacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir