featured

Yeni Fiat Doblo’nun Türkiye’ye geliş tarihi belli oldu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz haftalarda yenilenen ve elektriklenen Fiat Doblo’nun Türkiye’ye geliş tarihi aşikâr oldu. Artık İspanya’da üretimi devam edecek olan Doblo, hem elektrikli hem de içten yanmalı motorlu versiyonu ile satışta olacak. Pekala yeni Fiat Doblo Türkiye’ye ne vakit gelecek? İşte detaylar…

Eniştelerin yeni gözdesi için geliş tarihi verildi!

Fiat için ticari araçlar serisi içerisinde elbet Doblo’nun yeri her vakit başkadır. Türkiye için de birincileri taşıyan Doblo uygun fiyat siyaseti sayesinde Türkiye’de epeyce sevildi. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve ihraç edilen birinci araba unvanına sahip olan Doblo hem esnafların hem de geniş ailelerin tercihi oldu.

Doblo şu an 3. kuşağı ile karşımızda. Birinci 2 jenerasyonu Türkiye’de üretilen Doblo’nun 3. jenerasyonu ise Bursa’ya veda ediyor. Yeni model artık Fiat’ın Cezayir’deki fabrikasında üretilecek. Yeni Doblo modelinin Türkiye’ye geliş tarihiyse 10 Haziran 2023 olarak duyuruldu. 10 Haziran tarihinde yapılacak tanıtımla birlikte hem içten yanmalı motorlu Doblo’yu hem de elektrikli versiyon e-Doblo ülkemize gelecek.

Doblo neden Türkiye’de üretilmeyecek?

Stellantis ile paydaşlık yapan TOFAŞ, Cezayir’de yeni bir fabrika yatırımı yaptı. Bu yatırım doğrultusunda düşük emekçi maliyetleri ile daha uygun fiyatlı arabalar üretilebilecek. Cezayir’de kurulması planlanan fabrikada birinci etapta 3 modelin üretilmesi planlanıyor. 500E, Doblo ve Stellantis mühendislerinin üzerinde çalıştıkları öteki bir model.

Çıkan haberler, TOFAŞ’ın Doblo üretimini Cezayir’e kaydırma sebebi olarak ise Bursa’da Stellantis haklarını satın alınmasıyla birlikte üreteceği 5 yeni model gösteriliyor. Yani TOFAŞ yeni üretim bantları açabilmek için Doblo üretimini kaydırmış olabilir. Böylelikle marka birebir anda birçok hafif ticariyi daha uygun maliyetler ile satabilecek. Bunun sonucu olarakta Doblo artık Türkiye’de üretilmeyecek.

Cezayir fabrikası avantajlı mı? sorularının karşılığıysa çok uzakta değil. Ülke aslında otomotiv üreticilerinin bir devir sevdiği bir pozisyondaydı. Fakat 2016-2019 yıllarında çıkan yolsuzluk davaları sebepleriyle Volkswagen, Hyundai, KIA üzere üreticiler ülkedeki tesislerini kapattı. Cezayir hükümetiyse TOFAŞ ve Stellantis iştirakindeki yeni fabrika ile birlikte araba üreticileriyle ortalarını düzeltmek istediğini belirtti.

Cezayir de kurulacak olan yeni tesis toplamda 90 bin araç kapasitesine sahip olacak. Tesisin Ağustos ayında bitmesi planlanıyor. Açılışın ardındansa sene sonunda 500e modeli ile üretim başlayacak. 2026 yılına kadar 300 bin araç üretimi planlayan fabrika toplamda 2 bin bireye istihdam sağlayacak.

Yeni Fiat Doblo’nun Türkiye’ye geliş tarihi belli oldu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir