featured

Yeniden cezaevine girecek mi? Son yasayla birlikte Kadir Şeker’in durumu netleşti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konya’da, sevgilisi Ayşe Dırla’yı (35) dövdüğü öne sürülen Özgür Duran’ı (32) mani olmak isterken kalbinden bıçaklayıp öldürdüğü gerekçesiyle 10 yıl 10 ay mahpus cezası alan ve Covid-19 kapsamında açık cezaevinden müsaadeli çıkan Kadir Şeker (22), 15 Temmuz’da çıkan kanun kapsamında yine cezaevine dönmeyecek.

DURAN’I BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRDÜ

Olay, 5 Şubat 2020’de Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı’nda meydana geldi. Özgür Duran sevgilisi Ayşe Dırla’yı döverken, Kadir Şeker olaya müdahale etmek istedi. Şeker, çıkan arbedede Duran’ı bıçaklayarak öldürdü. Gözaltına alınan Şeker, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Kadir Şeker, ‘kasten adam öldürme’ kabahatinden yargılandığı 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada ömür uzunluğu mahpusa çarptırıldı. Hatanın ‘haksız tahrik’ nedeniyle işlendiği gerekçesiyle ceza, evvel 15 yıla akabinde Şeker’in duruşmadaki uygun hali göz önünde bulundurularak 12,5 yıla indirildi. Bölge Adliye Mahkemesi, lokal mahkemenin kararını onadı. Bunun üzerine belge, temyiz için Yargıtay‘a gönderildi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Kadir Şeker hakkında verilen kararı bozdu. Kararı bozma münasebetinde ise “Sanık Kadir’in hareketini, maktulden kaynaklanan ve olay yerinden uzaklaşmakta olan sanığı tehdit etmesi, hakaret etmesi, üzerine yürüyerek tekme tokat vurması, boğazını sıkarak sanığı kolay tıbbi müdahale ile yaralaması sonucunda gerçekleştirdiği” sözleri kullanıldı.

YENİDEN HAKİM KARŞISINA ÇIKTI: 10 YIL 10 AY MAHPUS CEZASI

Yargıtay, Şeker lehine tahrik kararlarının en üst düzeyde uygulanmasına hükmedip, belgeyi mahallî mahkemeye gönderme kararı aldı. Bu kararın akabinde Kadir Şeker, 5 Temmuz 2022’de yine hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, Yargıtay kararı sonrası Kadir Şeker’in cezasını 12,5 yıldan 10 yıl 10 aya düşürerek, tutukluluk halinin devamına hükmetti. Bunun üzerine avukatları, bir üst mahkeme olan 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne tutukluluk halinin devamına itirazda bulundu. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi de itirazı kabul edip, 7 Temmuz 2022’de Kadir Şeker’in tahliyesine karar verdi. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararda, “Sanık Kadir Şeker’in 6 Şubat 2020’den itibaren yaklaşık 2 yıl 5 ay 1 gün mühletince tutuklu kaldığı, sanığa verilen sonuç ceza ölçüsü, verilen cezanın Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nin bozma ilamı sonrası, ‘bozmaya uyularak’ verilmiş olması, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Önlemlerinin İnfazı Hakkında Kanun, Açık Ceza İnfaz Kurumu Ayrılma Yönetmeliği’nin 6’ncı hususu dikkate alındığında sanığın tutuklu kaldığı mühlet prestijiyle Açık Ceza İnfaz Kurumu’na ayrılma müddetini doldurduğu, Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan mahkumların Covid- 19 Salgın Hastalığı sebebiyle 31 Temmuz 2023 tarihine kadar müsaadeli sayıldıkları, sanığın daha fazla tutuklu kalmasının hakkaniyete uygun olmayacağı, tutuklama önleminin devamının artık gereksiz olduğu, CMK’nın 109/3-a unsuru kapsamında yurt dışına çıkmasının yasaklanması formunda isimli denetim kararı verilerek sanığın tahliyesine karar verilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır” denildi.

İZİNLİ OLARAK TAHLİYE EDİLDİ

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, 18 Mayıs 2023’te, Kadir Şeker hakkında verilen 10 yıl 10 ay mahpus cezasını onadı. Yargıtay’ın onama kararı sonrası Kadir Şeker, ‘Ceza ve Güvenlik Önlemleri İnfazı Hakkında Kanun’ kapsamında 1 Haziran 2023 tarihinde Kadınhanı ilçesindeki konutunda jandarma tarafından gözaltına alınarak cezaevine teslim edildi. Şeker, 8 Haziran günü açık cezaevine alındığı için koronavirüs nedeniyle 31 Temmuz’a kadar tekrar müsaadeli olarak tahliye edildi.

YASADAN FAYDALANACAK, BİR DAHA CEZAEVİNE DÖNMEYECEK

Kadir Şeker, 15 Temmuz günü TBMM Genel Şurası’nda kabul edilen torba yasa içindeki Ceza ve Güvenlik Önlemlerinin İnfazı hakkındaki kanuna eklenen süreksiz unsur kapsamında tekrar cezaevine dönmeyecek. Kadir Şeker’in avukatı Mustafa Aladağ, müvekkilinin de başka mahkumlar üzere çıkartılan maddeden faydalanacağını belirtti. Aladağ, şunları söyledi: “Malumunuz 15 Temmuz 2023 tarihinde 7456 sayılı ‘torba kanun’ diye isimlendirdiğimiz kanunumuz Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu bir nevi infaz affı. Bu kanunumuzun 15’inci unsuru Ceza ve Güvenlik Önlemlerinin İnfazı hakkındaki kanuna süreksiz husus eklendi. Bu kanunda da Covid-19 müsaadesi nedeniyle açık cezaevinde kalan hükümlülerimiz müsaadeli. 31 Temmuz 2023 tarihi prestijiyle hükümlü olanlardan, açık cezaevinde kalan müddetleri 5 yıl ve aşağısı olanlar artık açık cezaevine dönmeyecekler. Bunların tamamı kontrollü özgürlükle ayrılacak. Kadir Şeker de malumunuz cezası katılaştı, açık cezaevinde infazına başlandı. Müsaade nedeniyle ayrıldı. Bildiğiniz üzere 46 aylık cezasını açık cezaevinde geçirmesi gereken müddet var iken, 31 Temmuz’a kadar izinliydi. Büsbütün husus kapsamına uyuyor. Kadir Şeker de 31 Temmuz 2023 tarihi prestijiyle ilgili açık cezai müdürlüğüne müracaat edecek. O da kontrollü özgürlükle ayrılacak. Münasebetiyle Kadir’in de açık cezaevinde kalmayacağını tabir edebilirim.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Salih Büyüksamancı – Aktüel
Yeniden cezaevine girecek mi? Son yasayla birlikte Kadir Şeker’in durumu netleşti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir