featured

Yerli helikopter T-925 ateş hattına hazır!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bildiğiniz üzere Paris Air Show 2023 geçtiğimiz günlerde başladı. Tüm dünya genelinden havacılık bölümünde faaliyet gösteren firmaların katıldığı aktiflikte Türk firmalarda yer aldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ, genel niyet helikopteri T-925 ile katıldı. Dünya basınına sunulan TUSAŞ T-925 genel gaye helikopteri ile ilgili ayrıntılar haberimizde…

TUSAŞ T-925 Paris Air Show’da

Paris Air Show’da sergilenen 10 ton genel niyet helikopteri T-925 aslında hala geliştirme etabında. Proje genel emel olarak 20 ve üstü sayıda mürettebat taşıyabilecek bir genel gaye helikopteri. Buradaki genel niyet sözünden kasıt ise tüm vazife kurallarına gerekli ekipmanlar entegre edilerek hazır olabilmesi.

Temel Kotil katıldığı bir televizyon yayınında T-925 genel gaye helikopterinin aslında T-929 ATAK II ile kardeş olduğunu belirtmişti. Yani birebir alt yapıya sahip iki farklı helikopter. Bu aslında pek doğal bir durum zira T-925 için söylenen “genel maksat” tabiri aslında bu durumu da karşılıyor. T-925’in birinci uçuşunu ise 2024 yılında yapması hedefleniyor. MMU-KAAN’ın birinci uçuşunun da 23 Aralık 2023 tarihinde yapılacağını düşündüğümüzde TUSAŞ için çok ağır bir program olduğunu belirtmemiz gerekli.

T-929 ATAK II modeline ek olarak Gökbey helikopteri ile de birebir alt yapıyı paylaşıyor. Buradan TUSAŞ’ın birebir alt yapıyı kullanarak 3 farklı emele hizmet eden helikopterler üretebildiğini görüyoruz. Bununla birlikte T-925 genel gaye helikopterine bir de donanma versiyonu eklenecek. Donanma versiyonuna sahip olan helikopterler TCG Anadolu Gemisi bünyesinde Deniz Kuvvetleri buyruğunda misyon yapacak.

T-925 Genel Niyet Helikopteri teknik özellikleri:

TUSAŞ bu ana kadar helikopterin teknik özellikleri hakkında ayrıntılı bir açıklama da bulunmadı. TUSAŞ resmi internet sitesinde belirtilen teknik özellikler ise şunlar:

  • Yük kapasitesi: 10+ ton
  • Personel: 20+ kişi
  • Azami sürat: 160 knot (296 km/sa)
  • Menzil: 1.000 kilometre (540 nmi)

Peki siz T-925 genel niyet helikopteri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Yerli helikopter T-925 ateş hattına hazır!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir