featured

YSK’dan GAMER kararı: Sandıkta görevli polis ve jandarmadan alınacak sonuçların sayfaya kaydedilmesi yasaklandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı, seçim sandıklarında vazifeli polis ve jandarmadan alınacak sonuçların belge halinde Güvenlik ve Acil Durumlar Uyum Merkezi Başkanlığı (GAMER) sayfasına kaydedilmesi kararını yasakladı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye seçimlere kilitlenirken, CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, İçişleri Bakanlığı’nın YSK’ya paralel bir seçim takip sistemi kurduğunu öne sürmüştü. Erkek, “Öyle bir tablo ile karşılaştık ki, bunu birinci defa bir seçimde yaşıyoruz. Vazifelileri uyarıyoruz; bu kanunsuz emre uymayın, bu suça ortak olmayın” dedi.

“JANDARMAYA KELAMLI OLARAK İLETİLDİ”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da Jandarma teşkilatına kelamlı olarak seçim sonuçlarının bildirilmesi talimatı verildiği tarafında kendilerine bilgi geldiğini açıkladı. Bakan, “Emniyet teşkilatında GAMER üzerinden seçim heyeti bilgilerinin, sandık konseyi bilgilerinin toplanmasını istemişlerdi bir paralel YSK oluşturmuştu kanunsuz olarak. Artık emsal bir şeyi jandarmaya kelamlı olarak veriyor. Jandarma teşkilatlarından bu türlü bir bilgi geldi. Rastgele bir yazılı buyruk elimize ulaşmadı lakin kelamlı olarak seçim sonuçlarını bize ulaştırın diyor.” dedi.

“ASLA DATA GÖNDERMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ”

CHP’li vekil açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Jandarma kırsal alanda misyonlu biliyorsunuz. Jandarma’nın da emniyetinde bu türlü bir vazifesi yok buradan hem jandarma teşkilatımıza hem de emniyet teşkilatımıza sesleniyorum, asla bilgi göndermek zorunda değilsiniz. Sizin misyonunuz sandık başında güvenliği ve asayişi sağlamak. Bu bahis İçişleri Bakanlığı’nın yetkisinde değildir. İçişleri Bakanlığı, güvenlik ve asayişi sağlamak, nüfus ve vatandaşlık işleri ve mülki yönetim ile ilgili yetkileri vardır. Cumhurbaşkanının 1 nolu kararnamesine nazaran. Asla bilgi göndermeyin yarın sizde bundan ötürü kanunsuz buyruktan ötürü bir hukuksal sorumluluk altına girme olasılığınız var. O yüzden uyarıyorum buraya data göndermesinler YSK datayı toplayıp açıklayacak”

YSK’dan GAMER kararı: Sandıkta görevli polis ve jandarmadan alınacak sonuçların sayfaya kaydedilmesi yasaklandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir