featured

Yurt dışında sandıklar açıldı! İşte ilk gün kullanılan oy sayısı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci çeşidi için yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy verme süreci bugün başladı. Yurt dışı temsilciliklerde 24 Mayıs’a, gümrüklerde ise 28 Mayıs’ta saat 17.00’ye kadar oy kullanılabilecek.

73 ÜLKEDE SANDIK KURULDU

Yüksek Seçim Konseyi (YSK) tarafından yeniden Türkiye’nin 73 ülkedeki 151 temsilciliğinde 167 noktada sandık kuruldu. Yurt dışı seçmenler, belirlenen temsilciliklerin rastgele birinde yahut sandık kurulan rastgele bir gümrük kapısında oy kullanabilecek, bu süreç için randevu alınmasına gerek olmayacak.

İLK GÜNDE KAÇ OY KULLANILDI?

YSK, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci çeşidi için an prestijiyle yurt dışı temsilciliklerinde 229 bin 916, gümrüklerde ise 11 bin 958 oy kullanıldığını açıkladı.

OYLAR ANKARA’DA TOPLANACAK

Yurt dışında oy kullanma sürecinin sona ermesinin akabinde oylar, YSK’nın belirlediği sistemlerle yüksek güvenlik altında, diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirilecek. Getirilen oylar, Yurt Dışı İlçe Seçim Şurası Başkanlığınca Ankara ATO Congresium Fuar Merkezi’ndeki güvenlikli alanda saklanacak.

YURT DIŞI OYLARI NE VAKİT SAYILACAK?

Türkiye’de 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de oy verme sürecinin tamamlanmasının akabinde başka sandıklarla birlikte açılacak. Oyların sayım ve dökümleri Yurt Dışı İlçe Seçim Konseyi Başkanlığının nezaretinde yapılacak.

Yurt dışında sandıklar açıldı! İşte ilk gün kullanılan oy sayısı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir