featured

Yurt dışından iPhone almak ne kadar mantıklı? Sizin için hesapladık!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de artan kur ve vergi oranları sebebiyle iPhone sahibi olmak giderek zorlaşıyor. Kur ve vergilerdeki artışlara ek olarak geçtiğimiz günlerde tüm Apple eserlerine toplu bir artırım da geldi. Bu da kullanıcıları tekrardan “yurt dışından iPhone almak ne kadar mantıklı?” sorusuna yöneltti. Pekala gerçekten bu iş karlı mı? İşte sizin için yurt dışından iPhone satın almanın maliyetini hesapladık!

Pasaport kayıt fiyatından uçak biletine kadar her şeyi hesapladık!

Öncelikle şunu belirterek başlamalıyız. Küresel çapta birebir ürünün satış fiyatı eyaletten eyalete hatta kentten kente bile fark etmekte. Biz bu sebeple ülkelerdeki ortalama fiyatı baz alacağız. Ama bundan evvel yurt dışından telefon getirmenin kurallarından da bahsetmemiz gerekli.

Öncelikle telefonu satın aldıktan sonra Türkiye’de kullanabilmeniz için pasaportunuza kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bunun için bir kayıt fiyatı ödeyeceğinizi ve telefonu 3 yıl boyunca pasaport sahibi ismine alınmış sim kartlar dışında kullanamayacağınızı unutmayın. Ayrıyeten yurt dışından satın alacağınız iPhone’ların Türkiye’de garantisi olmayacaklarını ve yalnızca 1 yıl geçerli küresel garantiden yararlanabileceklerini unutmayın.

Telefonu kendiniz yahut bir diğeri sizin için getirecekse dikkat etmeniz gereken bir nokta var. 3 yıl takvim yılı içerisinde yalnızca 1 kere telefon getirme hakkınız var. Bunun dışında getireceğiniz tüm telefonlar gümrük vergisine natüreldir. Tabi bu durumda işin tüm avantajı kaçmış oluyor.

Şimdi telefonun fiyatını hesaplamaya sıra geldi. Yapmamız gereken adımlar şunlar:

  1. Telefonun yurt dışı fiyatını yeni kur ile çarpıp TL sonucu bulmak
  2. Bu sonuca 618 TL‘lik “Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım müsaade harcı” ödemesini eklemek.
  3. Ve en son olarak 6 bin 91 TL fiyatındaki “Pasaport Kayıt Ücreti” ödemesini eklemek.

Tüm adımları ve usulü öğrendiğimize nazaran hesaplamamızı yapalım. Apple’ın şu an en kıymetli telefonu iPhone 14 Pro Max 1 TB versiyonunu satın aldığımızı düşünelim. Bu telefon Amerika’da 1599 $, Avrupa’da ise 2 bin 129 € fiyat etiketine sahip.

Her iki taraf içinde hesaplamayı bir tablo halinde göstermemiz gerekirse:

iPhone 14 Pro Max 1 TB için oluşturuldu. Avrupa Amerika
Güncel fiyat
(1 Euro 21 TL, 1 Dolar 20 TL
olarak hesaplandı)
2129 Euro
( 44 bin 709 TL)
1599 Dolar
(31 bin 980 TL)
Yolcu beraberinde getirilen
telefon kullanım müsaade harcı
618 TL 618 TL
Pasaport Kayıt Ücreti 6091 TL 6091 TL
Toplam fiyat 51 bin 418 TL 38 bin 689 TL

Telefonun şu an Apple Store Türkiye satış fiyatı ise 63 bin 999 TL. Yani Amerika üzerinden satın almanız halinde 25 bin TL civarında, Avrupa üzerinden satın almanız halinde 12 bin TL civarın karınız olacaktır. Lakin unutmayın! Yurt dışı aygıtlarla ilgili sıkıntılarda Apple Türkiye takviye sunmamakta. Ayrıyeten aygıtta oluşacak meşakkatlerle ilgili olarak Apple Türkiye garantisinden fazla 1 yıllık Küresel garanti kapsamında olacaktır aygıtınız.

Peki siz yurt dışından iPhone satın almak hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yurt dışından iPhone almak ne kadar mantıklı? Sizin için hesapladık!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir