featured

Yüz binlerce kamu işçisinin gözü Erdoğan’ın bugün açıklayacağı zam oranında

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

700 bin kamu çalışanını ilgilendiren artırıma ait son kelamı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 11:30’da kamu çalışanlarına verilecek artırım oranını açıklayacak.

ATALAY’DAN ARTIRIM PAZARLIĞIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Kamuda çalışan 700 bin emekçiyi kapsayan toplu mukavele için ikinci görüşmeler sürerken, TÜRK-İŞ Lideri Ergün Atalay bir açıklama yapmıştı. 2023 Yılı Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü kapsamında hükümet son olarak teklifini 12 bin lira olarak sunmuştu. Taleplerinin 15 bin lira olduğunu yineleyen Atalay, bu işin seçimden evvel, emekçi tarafının istediği halde çözülmesini istediklerini lisana getirmişti. Atalay, talep ettikleri meblağın altında bir sayı önerilirse kabul etmeyeceklerini de söyledi.

HÜKÜMETİN ARTIRIM TEKLİFİ NE?

Hükümetin kamu çalışanı için son teklifi 12 bin lira taban fiyat ve birinci 6 ay için yüzde 40 artırım olmuştu. Türk-İş Lideri Ergün Atalay, hükümetin teklifi için “Önemli bir gelişme, küçümsenmeyecek bir gelişme. Kamu uyum heyetine danışacağız. Taban fiyatın 11 bin 500 liradan 12 bin liraya yükseltilmesi güzel lakin bunun daha üste çekilmesi lazım. Yüzdelik artışın 30’dan 40’a çıkarılması hoş lakin bizim için kâfi değil” açıklaması yapmıştı. Hükümetin çalışanlara birinci teklifi birinci 6 ay için yüzde 30 artırım ve 11 bin 500 lira taban aylık olmuştu. Emekçi tarafı hükümetin teklifin kabul edilemez bulmuştu.

İŞÇİLERİN TABAN MAAŞ BEKLENTİSİ

İşçi tarafının talebi yüzde 45 artırım ve 15 bin lira taban fiyat.

Yüz binlerce kamu işçisinin gözü Erdoğan’ın bugün açıklayacağı zam oranında

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir