featured

Yüzlerce yıl sonra keşfedildi! İşte okyanusun yuttuğu gizemli şehir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Efsaneye nazaran Rungholt, Allah’ın bir cezası olarak denize batmış bir kasaba. Şiddetli bir fırtına sırasında dalgaların gömdüğü 1362 yılından bu yana görülmeyen bu kasaba, mahallî bir efsane olarak kabul ediliyordu. Lakin, yeni araştırmalar kasabanın sahiden var olduğunu ve yerleşim yerlerini şiddetli hava şartlarından korumak için etrafına güçlendirmeler inşa ettiklerini gösterdi.

Araştırma, Kiel Üniversitesi, Johannes Gutenberg Üniversitesi Mainz, Baltık ve İskandinav Arkeolojisi Merkezi ve Schleswig-Holstein Eyalet Arkeoloji Departmanı’nın arkeologları tarafından bölge üzerinde yapıldı.

Dünya’nın en uzun gelgitli kum ve çamur düzlüklerine sahip olan Wadden Denizi’ni inceleyen takım, jeofiziksel görüntüleme teknolojisi kullanarak, kasabayı gelgitlere karşı korumak için inşa edilmiş insan yapısı höyükler buldu.

Bu yapı içerisinde, grup tarafından belirlenen bir binanın temelleri vardı ve bu binanın bir kilise olduğu ve kasaba merkezinin yerini almış olabileceği tespit edildi.

Kiel Üniversitesi’nden jeofizikçi Dr. Dennis Wilken şunları söyledi: “Çamur düzlüklerinin altına saklanmış yerleşim kalıntıları birinci olarak, manyetik gradyometri, elektromanyetik indüksiyon ve sismik üzere çeşitli jeofiziksel prosedürler kullanılarak geniş bir alanda yerleştirilir ve haritalandırılır.”

Mainz Üniversitesi Coğrafya Enstitüsü’nden Dr. Hanna Hadler ise şöyle ekledi: “Bu inceleme üzerine, yalnızca yerleşim yapılarından mekansal ve zamansal bağlara, tıpkı vakitte da peyzaj gelişimine dair açıklamalar yapmamıza müsaade veren seçici bir biçimde sediment çekirdekleri alıyoruz.”

ZBSA’da arkeolog olan Dr. Ruth Blankenfeldt, “Buluşun özelliği, kilisenin yerleşim yapısının merkezinde olması, bu da boyutunda bir papazlıkla birlikte üstün bir fonksiyonu olduğu halinde yorumlanmalıdır” diye belirtti.

Rungholt’u yıkıp götüren fırtına, yalnızca Almanya’yı değil, birebir vakitte Hollanda, Danimarka ve İngiltere’yi de etkileyen, bölgeye vuran en büyük fırtınalardan biri olarak tarihe geçti. Fırtına 1362 yılında Ocak ayında meydana geldi ve o vakitten beri “büyük insan boğulması” olarak anılıyor.

Tarihi raporlara nazaran, Rungholt bir vakitler balıkçılar için ağır bir ticaret limanıydı fakat tıpkı vakitte bölgede meyhaneler, genelevler ve kiliselerle de nüfuslanmıştı. Ayrıyeten bölgedeki bir efsaneye nazaran sessiz gecelerde su altında Rungholt’un kilise çanlarının çaldığı duyuluyordu.

Yüzlerce yıl sonra keşfedildi! İşte okyanusun yuttuğu gizemli şehir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir