featured

Zelenski’nin İstanbul dönüşü paylaştığı fotoğraf Rusya’yı kızdırdı: Türkiye anlaşmaları ihlal etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’a gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Ukrayna başkanı Zelenski, dönüşünde Türkiye’de bulunan 5 Azov Taburu kumandanı ile fotoğraf paylaşarak onların da ülkelerine döndüğünü açıkladı. Bu gelişme sonrası Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, esir takası kurallarına nazaran kumandanların savaşın sonuna kadar Türkiye’de kalması gerektiğini belirterek kumandanların geri dönüşünün Rusya‘ya bildirilmediğini tabir etti. Pevkov, “Türkiye ve Ukrayna muahedeleri ihlal etti” sözünü kullandı.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetine icabetle dün İstanbul’a gelerek birebir bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin akabinde iki önder basın toplantısı düzenlerken, sonraki gün geri döüş yolunda uçaktan bir paylaşımda bulunarak Türkiye’de bulunan 5 Azov Taburu kumandanının ülkelerine döndüğünü açıkladı.

ZELENSKİ ‘NİN PAYLAŞIMI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye’den konuta dönüyoruz ve kahramanlarımızı konutumuza getiriyoruz. Ukraynalı askerler Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky, Oleh Khomenko, Denys Shleha. Sonunda akrabalarının yanında olacaklar” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE, KUMANDANLARIN ÖZGÜR BIRAKILACAĞINI BİZE BİLDİRMEDİ”

Reuters’ın RIA haber ajansından aktardığı bilgilere nazaran Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, esir takası koşullarına nazaran kumandanların savaşın sonuna kadar Türkiye’de kalması gerektiğini ve Türkiye’nin kumandanların özgür bırakılacağını Rusya‘ya bildirmediğini tabir etti.

“TÜRKİYE, MUAHEDELERİ İHLAL ETTİ”

Peskov, Azov Taburu kumandanlarının Ukrayna’ya dönmesi nedeniyle “Türkiye ve Ukrayna mutabakatları ihlal etti” tabirini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonucu 21 Eylül 2022’de 200 savaş esirinin mübadele edildiği duyurulmuştu.

Mariupol’da uzun müddet Ruslara karşı direnen Azov Taburu ise iki ülke ortasında yapılan mutabakatın akabinde teslim olurken, askerlerin savaş bitene kadar Türkiye’de kalması konusunda uzlaşılmıştı.

Zelenski’nin İstanbul dönüşü paylaştığı fotoğraf Rusya’yı kızdırdı: Türkiye anlaşmaları ihlal etti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir